Logotyp för Malung-Sälens kommun, länk till startsida

Google Translate

Translate the page to English with Google Translate. You can choose another language after the click Translate the page to English.

Logotyp för Malung-Sälens kommun, länk till startsida
Kontakt

Ungärde skola

Ungärde är en F-9 skola med c:a 200 elever och integrerat fritidshem.
Skolan ligger i Lima i nordvästra Dalarna.

Ungärde skola som syns genom ett hjärta bildat av två händer.

Skolan ligger mitt i naturen vid Västerdalälven och Skandinaviens största fjällområde Sälen- och Trysilfjällen.

Sjukanmälan

Vårdnadshavare anmäler när eleven är sjuk genom att ringa 0280-185 07.

Det är viktigt att du anmäler frånvaron varje dag som eleven är borta.

Anmälan tas emot av talsvar, där du som vårdnadshavare:
anger elevens personnummer och tid för frånvaro (dag/alt flera dagar) via knappsatsen på telefonen.
Om du får problem – ring exp. 0280-185 00

Anmälan kan även göras via inloggning i vårt närvaro- och omdömessystem Dexter Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..

Skolskjuts

Här finns information om hur du ansöker om skolskjuts eller hanterar borttappat kort.

E-tjänst för skolskjuts

Samråd

Minnesanteckningar

Blanketter

Här hittar ni t.e.x ledighetsansökan och andra aktuella blanketter.Länk till annan webbplats.

Matsedel

Matsedel för VT-22 Pdf, 29.4 kB, öppnas i nytt fönster.

Välkommen till Lima skolas fritidshem som ligger i Lima, vi tar emot barn mellan åldrarna 6-13.
Vårt fritidshem har en avdelning som kallas Älgpasset och de har sin verksamhet i samma lokaler som lågstadiet.​ Varje dag erbjuder vi planerade och fria aktiviteter både ute och inne där barnen får välja om de vill delta.

På Älgpasset är vår målsättning:

  • att skapa trygghet, gemenskap och att få barnen, personalen att tycka det är roligt att komma till Älgpasset.
  • att se till varje enskilt barn och deras behov.
  • ​att vi vill uppmuntra till att barnen i samtal med kamrater och vuxna utvecklar sin sociala kompetens och därmed en ömsesidig respekt för varandra.

  • Rörelse
  • Skapande
  • Social träning
  • Leka ute och inne
  • Sitta i lugn och ro efter skolans aktiviteter​

Vi har heldagsomsorg under loven. Inför lov är det av stor vikt för oss att veta om ert barn kommer att vara hos oss och i såna fall vilka tider,(detta är extra viktigt för er som har barn som behöver specialkost), detta för att vi planerar aktiviteter, måltider och personal utifrån antalet barn.

Lappar går ut från oss i god tid innan.

Kontakt

Ungärde skola
Ungärde 31, 780 64 Lima
ungardeskola@malung-salen.se

Karin Flygar
Rektor
0280-185 01
karin.flygar@malung-salen.se

Anna Thorsell
Skolassistent
0280-185 00
anna.thorsell@malung-salen.se

Sjukanmälan talsvar tel. 0280-185 07 eller via Dexter Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.


Namn

Telefon

Klass/Titel

Älgpasset
fritidsungarde@malung-salen.se

0280-185 21

Fritids

F-3

0280-185 20


4-6

0280-185 26


7-9

0280-185 02


Särskolan

0280-185 06/0280-189 70


Agneta Turesson
agneta.turesson@malung-salen.se


F-klass

Camilla Lindros
camilla.lindros@malung-salen.se


Åk 1-2

Nathalie Malmqvist
natharlie.malmqvist@malung-salen.se


Åk 1-2

Linda Bylander
linda.bylander@malung-salen.se


Åk 3

Zackarias Everberg
zackarias.everberg@malung-salen.se


Åk 4-5

Johanna Gunnarsson
johanna.gunnarsson@malung-salen.se


Åk 4-5

Anny Hejenstedt
anny.hejenstedt@malung-salen.se


Åk 6

Catarina Björk
catarina.bjork@malung-salen.se


Åk 6-9

Johanna Enarsson
johanna.enarsson@malung-salen.se


Åk 6-9

Sofia Andersson
sofia.andersson1@malung-salen.se


Åk 7-9

Wilma Ehnlund
wilma.ehnlund@malung-salen.se


Åk 7-9

Helena Andersson
helena.andersson@malung-salen.se


Åk 7-9

Lena Lindholm
lena.lindholm@malung-salen.se


Åk 7-9

Håkan Magnér
hakan.magner@malung-salen.se


Åk 7-9

Johan Ahl
johan.ahl@malung-salen.se


Idrottlärare

Emma Eriksson
pellemma.eriksson@malung-salen.se


Textillärare

Christer Nexing
christer.nexing@malung-salen.se


Trä- och metallslöjdslärare

Erika Sjöstedt
erika.sjostedt@malung-salen.se


Hemkunskapslärare

Kerstin Garbergs Mattsson
kerstin.garbergsmattsson@malung-salen.se


Musik- och bildlärare

Marianne Thäpp
marianne.thapp@malung-salen.se


Elevassistent

Cecilia Helgesson
cecilia.helgesson@malung-salen.se


Elevassistent

Ann-Marie Larsson
ann-marie.larsson@malung-salen.se


Elevassistent

Therese Klahr
therese.klahr@malung-salen.se


Elevassistent

Maria Bergman
maria.bergman@malung-salen.se


Elevassistent

Simon Olsson
simon.olsson@malung-salen.se


Elevassistent

Linn-Johanna Olsson
linn-johanna.olsson@malung-salen.se


Särskolan

Ellinor Eriksson
ellinor.eriksson@malung-salen.se


Särskolan

Karin Johansson
karin.johansson@malung-salen.se


Resursen

Anna Edeblom
anna.edeblom@malung-salen.se


Resursen




Jonas Worge
jonas.worge@malung-salen.se


Fritidspedagog

Johanna Ekvall
johanna.ekvall@malung-salen.se


Fritidspedagog

Åsa Eriksson
asa.eriksson@malung-salen.se

0280-185 43

Vik. Skolkurator

Elin Persson
elin.persson@malung-salen.se

0280-185 12

Skolsköterska

Anders Eriksson
anders.eriksson@malung-salen.se

0280-185 14

Studie- och yrkesvägledare

Mats Limberg
mats.limberg@malung-salen.se

0280-185 28

It-tekniker

Arne Perbjörs
arne.perbjors@malung-salen.se

0280-185 11

Fastighetsskötare

Kristina Holmberg

0280-185 10

Kök

Maria Oscarsson

0280-185 10

Kök

Christina Lindow

0280-185 10

Kök

Marianne Bjurström

0280-185 10

Kök

Eva-Stina Salminen

0280-185 15

Lokalvårdare

Lena Olsson

0280-185 15

Lokalvårdare

Sidan uppdaterad: 2022-05-04