Logotyp för Malung-Sälens kommun, länk till startsida

Google Translate

Translate the page to English with Google Translate. You can choose another language after the click Translate the page to English.

Logotyp för Malung-Sälens kommun, länk till startsida
Kontakt

Blomsterbäcksskolan

Blomsterbäcksskolan är en F-5 skola med grundsärskola 1-5 samt inriktning
träningsskola 1-9. På skolan finns två fritidshemsavdelningar och skolans motto är "Trygghet och trivsel för alla".

Bild på Blomsterbäckens skola, röd tegelbyggnad, skolans lekplats,

Skolan är belägen i centrala Malung och har ungefär 206 elever och integrerat fritidshem och förberedelseklass.

"Trygghet och trivsel för alla" är skolans ledord. Vår skola är en Grön flagg-skola. Det innebär att vi jobbar med olika miljömål varje läsår. Vi jobbar mot en hållbar utveckling.

Våra grundläggande principer som genomsyrar vårt arbete i skolan är:
  • förutsägbarhet
  • söka det positiva hos eleven
  • vara väl förberedd
  • förutse problemsituationer
  • möta eleven på den nivå hen befinner sig
  • ge uppgifter som eleven kan lyckas med
  • snabb, tät och tydlig feedback
  • repetera
  • struktur i vardagen ger eleven trygghet
  • sätta gränser
  • handling istället för tjat
  • anpassa miljön
Eleven ska alltid veta:
  • vad ska jag göra?
  • var ska jag vara?
  • med vem?
  • hur, på vilket sätt?
  • när ska jag göra det?
  • varför, vad går det ut på?
  • hur länge?
  • vad ska jag göra sedan?

Blomsterbäcksskolans verksamhetstider 2021/2022

Tider grundskolan

  • Måndag: 8-13.15
    Åk 4-5 till kl: 15.15

  • Tisdag: 8-13.15

  • Onsdag: 8-13.15
    Åk 3-5 till kl: 15.15

  • Torsdag: 8-13.15

  • Fredag: 8-13.15

    Bussavgångar:

    Måndag till fredag kl: 13.25
    Måndagar och onsdagar avgår även skolskjutsar för åk 3-5 kl: 15.25

Kontakt

Blomsterbäcksskolan
Postgatan 23, 782 31 Malung
blomsterbacksskolan@malung-salen.se

Kaan Aksoy

Rektor
0280-184 18
kaan.aksoy@malung-salen.se

Linda Turesson
Skolassistent
0280-184 23
linda.turesson@malung-salen.se

Sjukanmälan tel. 0280-182 07 eller via Dexter Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.


Namn

Telefon

Klass/Titel

Monica Andersson
monica.andersson@malung-salen.se

0280-182 47

Skolsköterska

Kristina Klang
kristina.klang@malung-salen.se

0280-187 54

Specialpedagog

Kristina Alderholm Eriksson
kristina.alderholmeriksson@malung-salen.se

0280-182 53

Kurator

Cahrina och Turid
blomsterbacken.lokalvard@malung-salen.se

0280-184 36

Lokalvård

Tina Åhrlin
kristina.ahrlin@malung-salen.se

0280-183 69

FA

Lotta Barrborn
lotta.barrborn@malung-salen.se

0280-183 69

FA

Lena Aune
lena.aune@malung-salen.se

0280-183 69

FB

Barbro Thorsen
barbro.thorsen@malung-salen.se

0280-184 04

1A

Therese Asklander
therese.asklander@malung-salen.se

0280-184 08

1B

Sandra Edvinsson
sandra.edvinsson@malung-salen.se

0280-184 16

2

Anna Johansson
anna.johansson@malung-salen.se

0280-184 15

2

Helene Olsson Tåli
helene.olssontali@malung-salen.se

0280-184 15

2

Ulrika Bengtsson
ulrika.bengtsson@malung-salen.se

0280-184 13

3

Maria Eriksson
maria.eriksson@malung-salen.se

0280-184 13

3 och 4

Lena Eliasson
lena.eliasson@malung-salen.se

0280-184 27

4A

Maria Bengtsson
maria.bengtsson@malung-salen.se

0280-184 27

4B

Maria Hagström
maria.hagstrom@malung-salen.se

0280-184 24

5A och 5B

Maria Bergner
maria.bergner@malung-salen.se

0280-184 24

5A och 5B

Adina Fehrm
adina.fehrm@malung-salen.se

0280-184 24

4 och 5

Margareta Eriksson
margareta.eriksson@malung-salen.se

0280-184 10

SVA

Särskolan klassrum

0280-184 25, 073-447 38 24


Särskolan fritids Stjärnan

0280-184 17


Pernilla Sundman
pernilla.sundman@malung-salen.se


Särskolan

Emma Öjes
emma.ojes@malung-salen.se


Särskolan

Gun-Britt Kindberg
gun-britt.kindberg@malung-salen.se


Särskolan

Emil Wadh
emil.wadh@malung-salen.se


Särskolan

Fritids

070-653 33 96


Fritids avd Syrenen

0280-183 68


Bittan Matsson
birgitta.matsson@malung-salen.se


Fritids avd Syrenen

Helen Matsson
helen.matsson@malung-salen.se


Fritids avd Syrenen

Roula Cheikh Ibrahim
roula.cheikhibrahim@malung-salen.se


Fritids avd Syrenen

Fritids avd Nyponrosen

0280-184 05


Elisabeth Larsson
elisabeth.larsson@malung-salen.se


Fritids avd Nyponrosen

Marcus Kvarnlöf
marcus.kvarnlof@malung-salen.se


Fritids avd Nyponrosen

Lotta Laitinen
ann-charlotte.laitinen@malung-salen.se


Fritids avd Nyponrosen

Matsal

0280-184 20


Sidan uppdaterad: 2022-04-20