Logotyp för Malung-Sälens kommun

Blomsterbäcksskolan

Blomsterbäcksskolan är en F-3 skola med grundsärskola 1-3 samt inriktning träningsskola 1-9.

På skolan finns tre fritidshemsavdelningar och skolans motto är "Trygghet och trivsel för alla".

Bild på Blomsterbäckens skola, röd tegelbyggnad, skolans lekplats,

Skolan är belägen i centrala Malung och har ungefär 230 elever och integrerat fritidshem och förberedelseklass. "Trygghet och trivsel för alla" är skolans ledord. Vi jobbar mot en hållbar utveckling.

Våra grundläggande principer som genomsyrar vårt arbete i skolan är:
  • förutsägbarhet
  • söka det positiva hos eleven
  • vara väl förberedd
  • förutse problemsituationer
  • möta eleven på den nivå hen befinner sig
  • ge uppgifter som eleven kan lyckas med
  • snabb, tät och tydlig feedback
  • repetera
  • struktur i vardagen ger eleven trygghet
  • sätta gränser
  • handling istället för tjat
  • anpassa miljön
Eleven ska alltid veta:
  • vad ska jag göra?
  • var ska jag vara?
  • med vem?
  • hur, på vilket sätt?
  • när ska jag göra det?
  • varför, vad går det ut på?
  • hur länge?
  • vad ska jag göra sedan?

Presentation för vårdnadshavare till höstens F-klassare Powerpoint, 773 kB. (från föräldramötet 1 juni)

Blomsterbäcksskolans verksamhetstider 2022/2023

Tider grundskolan

  • Måndag: kl.8.00-13.20 åk F-2
    kl.8.00-15.20 åk 3

  • Tisdag: kl.8.00-13.20 åk F-3

  • Onsdag: kl.8.00-13.20 åk F-3

  • Torsdag: kl.8.00-13.20 åk F-3

  • Fredag: kl.8.00-13.20 åk F-3

    Bussavgångar:

    Måndag till fredag kl. 13.25
    Måndagar avgår även skolskjutsar kl: 15.25 för åk 3

Kontakt

Blomsterbäcksskolan
Postgatan 23, 782 31 Malung
blomsterbacksskolan@malung-salen.se

Torbjörn Nilsson

Rektor
0280-184 18
torbjorn.nilsson@malung-salen.se

Linda Turesson
Skolassistent
0280-184 23
linda.turesson@malung-salen.se

Pelle Björklund
Vaktmästare
0280-184 02
pelle.bjorklund@malung-salen.se

Sjukanmälan tel. 0280-182 07 eller via Dexter Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.


Namn

Telefon

Klass/Titel

Anna-Karin Mabergs
anna-karin.mabergs@malung-salen.se

0280-182 47

Skolsköterska

Susanne Hebert Halvarsson

susanne.heberthalvarsson@malung-salen.se

0280-184 29

Specialpedagog F-2

Anna Cervin

anna.cervin@malung-salen.se

0280-183  20

Specialpedagog ÅK 3

Anna Skytt

anna.skytt@malung-salen.se

0280-183 80

Specialpedagog särskolan

Kristina Alderholm Eriksson
kristina.alderholmeriksson@malung-salen.se

0280-182 53

Kurator

Cahrina Wadh
cahrina.wadh@malung-salen.se

0280-184 36

Lokalvård

Turid Helmersson

turid.helmersson@malung-salen.se

0280-184 36

Lokalvård

Tina Åhrlin
kristina.ahrlin@malung-salen.se

0280-183 69

FA

Helena Jansson
helena.jansson@malung-salen.se

0280-183 69

FB

Safaa Salam

safaa.salam@malung-salen.se

0280-183 69

Elevassistent F

Khamphan Luamphon

khamphan.luamphon@malung-salen.se

0280-183 69

Elevassistent F

Johnna Dahlqvist
johnna.dahlqvist@malung-salen.se

0280-183 69

Elevassistent

Lena Aune
lena.aune@malung-salen.se

0280-183 69

FC

Towe Eberstein
towe.eberstein@malung-salen.se

0280-183 69

Elevassistent

Ingalill Hermansson
ingalill.hermansson@malung-salen.se

0280-184 27

1A

Lotta Barrborn
lotta.barrborn@malung-salen.se

0280-184 27

Elevassistent

Pernilla Fagerlund
pernilla.fagerlund@malung-salen.se

0280-184 27

1B

Agnes Gustafsson
agnes.gustafsson@malung-salen.se

0280-184 24

1C

Minya Zeray

0280-183 69

Elevassistent ÅK 1

Therese Asklander
therese.asklander@malung-salen.se

0280-184 22

2

Barbro Thorsen
barbro.thorsen@malung-salen.se

0280-184 22

2

Stefan Eriksson

0280-184 22

Elevassistent

Maria Bengtsson
maria.bengtsson@malung-salen.se

0280-184 16

3A

Marcus Kvarnlöf
marcus.kvarnlof@malung-salen.se

0180-184 16

Elevassistent

Anna Johansson
anna.johansson@malung-salen.se

0280-184 15

3B

Helene Olsson Tåli
helene.olssontali@malung-salen.se

0280-184 15

Elevassistent

Lisa Larsson
lisa.larsson@malung-salen.se

0280-183 13

3C

Tommy Sjögren
tommy.sjogren@malung-salen.se

0280-184 13

Elevassistent

Selina Nilima Pettersson

0280-184 15

Resurslärare

Khadija Alhamed

0280-184 24

Språkstöd

Margareta Eriksson
margareta.eriksson@malung-salen.se

0280-184 24

SVA

Gudrun Olsson
gudrun.olsson@malung-salen.se

0280-186 54

Slöjd

Pär Johansson
par.johansson@malung-salen.se

0280-186 54

Slöjd

Idrott

0280-184 10

Idrott

Särskolan klassrum

0280-184 25, 073-447 38 24


Särskolan fritids Stjärnan

0280-184 17


Pernilla Sundman
pernilla.sundman@malung-salen.se

0280-184 25

Särskolan

Emma Öjes
emma.ojes@malung-salen.se

0280-184 25

Särskolan,
Pedagogisk assistent

Fanny Bönström
fanny.bonstrom@malung-salen.se

0280-184 25

Särskolan,
Pedagogisk assistent

Emil Wadh
emil.wadh@malung-salen.se

0280-184 25

Särskolan,
Pedagogisk assistent

Camilla Wadh Eriksson

0280-184 25

Särskolan

Sara Berggren

0280-184 25

Särskolan

Fritids avd Syrenen

0280-183 68


Bittan Matsson
birgitta.matsson@malung-salen.se


Fritids avd Syrenen

Helen Matsson
helen.matsson@malung-salen.se


Fritids avd Syrenen

Ida Ryberg
ida.ryberg@malung-salen.se


Fritids avd Syrenen

Fritids avd Nyponrosen

0280-184 05


Elisabeth Larsson
elisabeth.larsson@malung-salen.se


Fritids avd Nyponrosen

Marcus Kvarnlöf
marcus.kvarnlof@malung-salen.se


Fritids avd Nyponrosen

Lotta Laitinen
ann-charlotte.laitinen@malung-salen.se


Fritids avd Nyponrosen

Fritids avd Solrosen

0280-184 21


Emil Carlsson

emil.carlsson@malung-salen.se


Fritids avd Solrosen

Soha Hares
soha.hares@malung-salen.se


Fritids avd Solrosen

Nina Fehrm
nina.fehrm@malung-salen.se


Fritids avd Solrosen

Kök
sofie.eriksson@malung-salen.se

0280-184 20


1 April 2023