Logotyp för Malung-Sälens kommun, länk till startsida

Google Translate

Translate the page to English with Google Translate. You can choose another language after the click Translate the page to English.

Fortsatt snöfall ökar risk för stor snösmältning

Hängbron i Malung över Västerdalälven. Foto: Oliver Krysell

De närmaste dagarna väntas fortsatt snöfall som innebär risk för kraftig ökning av vattenflödena.

De närmaste dagarna väntas fortsatt snöfall i norra Dalarna. I fjällområdena visar prognosen på omkring 40 mm. Under veckan är prognosen relativt låga temperaturer så flödena i vattendragen i norra Dalarna är sjunkande. Den nya snön som ser ut att ligga kvar in i maj innebär dock en ökad risk för en häftig snösmältning.

I kombination med regn kan det medföra en snabb och kraftig ökning av vattenflödena i framförallt mindre vattendrag men även i Västerdalälven som saknar större sjöar och dammagasin. I mellersta och södra Dalarna väntas regn närmaste dagarna men i nuläget inte höga vattenflöden.

Vi uppmanar fastighetsägare och andra som har egendom nära vattnet att inte lämna något i områden som är översvämningskänsliga.

Här finns Länsstyrelsens info för vårfloden 2023 samt hydrologisk data som visar Västerdalälvens realtidsflöden. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Så skyddar du dig mot översvämning pdf, 7.7 MB. (broschyr till invånare i Malung-Sälen)

Kontakt

Sidan uppdaterad: 2024-03-25

Fler nyheter

  1. 16 januari 2026

    På förskolan ska barnen ges möjlighet att utveckla kunskaper inom ämnet hållbar utveckling. Ämnet är stort och vi behöver dela upp och bryta ner de...

  2. 13 januari 2026

    Fonden har beviljat drygt 450.000 kr till kommunens förskolor och skolor som arbetar med temalådor och lärarhandledningar.

  3. 31 december 2025

    Vi är en stor, liten kommun - välkommen att flytta hit du också!