Logotyp för Malung-Sälens kommun, länk till startsida

Google Translate

Translate the page to English with Google Translate. You can choose another language after the click Translate the page to English.

Älgjakt

Man blir aldrig för gammal för att ha kul tillsammans

Under vecka 41 hade vi på Skålmogården en underbar dag i vår samlingslokal som vi gjorde om till skog dit flyttade in vår älg.

22 av 36 boende deltog i trekamp och bjöds på sång, musik och god alkoholfri dryck. Thore Skogman m.fl. artister underhöll med sina älgjaktslåtar. Mellan skjutning på älg, hästskokastning och kasta påse i hink så pratades och skrattades det gott mellan de boende.

Dagen avslutade vi med prisutdelning och och chokladbollar.

True att däm a suvi gött i nått!
Tro att de har sovit gott inatt!

Aktivera istället för att medicinera i den mån det går förstås.

- Låt mig få leva tills jag dör, har en man sagt till oss i personalen!

Vi vill med detta visa en del av det i gör här på Skålmogården och även att anhöriga ska veta att deras nära o kära har det kul denna vecka.

Tack alla inblandade för en fantastisk dag!

Sidan uppdaterad: 2025-05-15

Fler nyheter

  1. 13 november 2025

    Under veckan 17-23 nov lyser städer i hela Sverige, även Malung-Sälen, i orange. Färgen symboliserar hopp och en framtid fri från våld.

  2. 3 november 2025

    Kommunens valnämnd arrangerade länets allra första funkis­fullmäktige i måndags.

  3. 29 oktober 2025

    22 aug 2026 intar Brothers of Metal och ca 15 andra band Skinnar­vallen i Malung.