Logotyp för Malung-Sälens kommun, länk till startsida

Google Translate

Translate the page to English with Google Translate. You can choose another language after the click Translate the page to English.

Logotyp för Malung-Sälens kommun, länk till startsida
Kontakt

Lillmons skola

Lillmons skola är en 4-6 skola belägen i samma lokaler som Centralskolan. På skolan finns det ca 180 elever. Lillmons skola är en skola att växa i!

Skolan är en mångkulturell skola med elever från ett flertal länder och kulturer.

Vår skola ska vara en plats där varje elev får möjlighet att växa med kunskap utifrån vars och ens förutsättningar.

Verksamheten ska bedrivas i en trygg studiemiljö, något som är en förutsättning för goda resultat. Vågar man misslyckas tar man också steget mot att lyckas.

Omsorg på fritids för elever från Lillmons skola är lokaliserad till Blomsterbäcksskolans lokaler.

Vi erbjuder planerade aktiviteter där barnen har möjlighet att välja om de vill delta. Barnen har mycket tid för fri lek då vi tycker att den ska genomsyra verksamheten.

Personalen som arbetar här är förskollärare, lärare mot de lägre åldrarna, fritidspedagoger och barnskötare.


Angående loven

Vi har heldagsomsorg under loven. Inför lov är det av stor vikt för oss att veta om ert barn kommer att vara hos oss och i såna fall vilka tider, (detta är extra viktigt för er som har barn som behöver specialkost), detta för att vi planerar aktiviteter, måltider och personal utifrån antalet barn. Lappar går ut från oss i god tid innan.

Kontakt

Lillmons skola
Grönlandsvägen 8, 782 31 Malung
lillmonsskola@malung-salen.se

Anna Larsson
Rektor
0280-183 61
anna.larsson@malung-salen.se

Sara Nörstmo
Skolassistent
0280-182 43
sara.norstmo@malung-salen.se

Sjukanmälan tel. 0280-182 07 eller via Dexter Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.


Namn

Telefon

Klass/Titel

Lärarrum

070-147 48 53


Fritids

070-147 54 18


Helena Jansson
helena.jansson@malung-salen.se


F-klass

Pernilla Fagerlund
pernilla.fagerlund@malung-salen.se


F-klass

Rebecka Dahlqvist
rebecka.dahlqvist@malung-salen.se


1

Annelie Carlsson
annelie.carlsson@malung-salen.se


2

Ingalill Hårdén Hermansson
ingalill.hardenhermansson@malung-salen.se


3

Lisa Larsson
lisa.larsson@malung-salen.se


3

Maria Persson
maria.persson@malung-salen.se


4

Ida Melin
ida.melin@malung-salen.se


4

Linnéa Danils
linnea.danils@malung-salen.se


5

Ingela Joelsson
ingela.joelsson1@malung-salen.se


5

Sidan uppdaterad: 2022-07-01