Logotyp för Malung-Sälens kommun

Lillmons skola

Lillmons skola är en 4-6 skola belägen i samma lokaler som Centralskolan. På skolan finns det ca 180 elever. Lillmons skola är en skola att växa i!

Skolan är en mångkulturell skola med elever från ett flertal länder och kulturer.

Vår skola ska vara en plats där varje elev får möjlighet att växa med kunskap utifrån vars och ens förutsättningar.

Verksamheten ska bedrivas i en trygg studiemiljö, något som är en förutsättning för goda resultat. Vågar man misslyckas tar man också steget mot att lyckas.

Omsorg på fritids för elever från Lillmons skola är lokaliserad till Blomsterbäcksskolans lokaler.

Vi erbjuder planerade aktiviteter där barnen har möjlighet att välja om de vill delta. Barnen har mycket tid för fri lek då vi tycker att den ska genomsyra verksamheten.

Personalen som arbetar här är förskollärare, lärare mot de lägre åldrarna, fritidspedagoger och barnskötare.


Angående loven

Vi har heldagsomsorg under loven. Inför lov är det av stor vikt för oss att veta om ert barn kommer att vara hos oss och i såna fall vilka tider, (detta är extra viktigt för er som har barn som behöver specialkost), detta för att vi planerar aktiviteter, måltider och personal utifrån antalet barn. Lappar går ut från oss i god tid innan.

Kontakt

Lillmons skola
Västra Bangatan 20, 782 30 Malung
lillmonsskola@malung-salen.se

Per Coronius
Tf rektor
0280-183 61
per.coronius@malung-salen.se

Ingela Joelsson
Skolassistent
0280-182 43
ingela.joelsson@malung-salen.se

Sjukanmälan tel. 0280-182 07 eller via Dexter Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.


Namn

Telefon

Klass/Titel

Lärarrum

070-147 48 53


Maria Eriksson
maria.eriksson@malung-salen.se


Åk 4

Ingela Eriksson
ingela.eriksson@malung-salen.se


Åk 4

Ida Melin
ida.melin@malung-salen.se


Åk 4-5

Sandra Edvinsson
sandra.edvinsson@malung-salen.se


Åk 4-6

Lena Eliasson
lena.eliasson@malung-salen.se


Åk 5-6

Annelie Carlsson
annelie.carlsson@malung-salen.se


Åk 5-6

Adina Fehrm
adina.fehrm@malung-salen.se


Åk 5-6

Maria Persson
maria.persson@malung-salen.se


Åk 5-6

Beatrice Mikaelsdotter
beatrice.mikaelsdotter@malung-salen.se


Åk 5-6

Maria Bergner
maria.bergner@malung-salen.se

 Åk 6 

Linnéa Danils
linnea.danils@malung-salen.se


Åk 6

Magdalena Busk

magdalena.busk@malung-salen.se



Pär Johansson

par.johansson@malung-salen.se


Slöjd

Gudrun Ohlsson

gudrun.ohlsson@malung-salen.se


Slöjd

Elin Oskarsson

elin.oskarsson@malung-salen.se


Musik åk 4

Zara Helje

zara.helje@malung-salen.se


Musik åk 4-5

Christina Johansson

christina.johansson@malung-salen.se


Musik åk 5

Åke Edvinsson

ake.edvinsson@malung-salen.se


Musik åk 6

Mats Ymell

mats.ymell@malung-salen.se


Musik åk 6

2 December 2022