Logotyp för Malung-Sälens kommun, länk till startsida

Google Translate

Translate the page to English with Google Translate. You can choose another language after the click Translate the page to English.

Logotyp för Malung-Sälens kommun, länk till startsida
Kontakt

Blomsterbäcksskolan

Blomsterbäcksskolan är en F-3 skola med grundsärskola 1-3 samt inriktning träningsskola 1-9. På skolan finns fyra fritidshemsavdelningar och skolans motto är "Trygghet och trivsel för alla".

Bild på Blomsterbäckens skola, röd tegelbyggnad, skolans lekplats,

Skolan är belägen i centrala Malung och har ungefär 230 elever och integrerat fritidshem och förberedelseklass.

"Trygghet och trivsel för alla" är skolans ledord. Vi jobbar mot en hållbar utveckling.

Våra grundläggande principer som genomsyrar vårt arbete i skolan är:
  • förutsägbarhet
  • söka det positiva hos eleven
  • vara väl förberedd
  • förutse problemsituationer
  • möta eleven på den nivå hen befinner sig
  • ge uppgifter som eleven kan lyckas med
  • snabb, tät och tydlig feedback
  • repetera
  • struktur i vardagen ger eleven trygghet
  • sätta gränser
  • handling istället för tjat
  • anpassa miljön
Eleven ska alltid veta:
  • vad ska jag göra?
  • var ska jag vara?
  • med vem?
  • hur, på vilket sätt?
  • när ska jag göra det?
  • varför, vad går det ut på?
  • hur länge?
  • vad ska jag göra sedan?

Presentation för vårdnadshavare till höstens F-klassare Powerpoint, 773 kB. (från föräldramötet 1 juni)

Blomsterbäcksskolans verksamhetstider 2022/2023

Tider grundskolan

  • Måndag: kl.8.00-13.20 åk F-2
    kl.8.00-15.20 åk 3

  • Tisdag: kl.8.00-13.20 åk F-3

  • Onsdag: kl.8.00-13.20 åk F-3

  • Torsdag: kl.8.00-13.20 åk F-3

  • Fredag: kl.8.00-13.20 åk F-3

    Bussavgångar:

    Måndag till fredag kl: 13.25
    Måndagar avgår även skolskjutsar kl: 15.25 för åk 3

Kontakt

Blomsterbäcksskolan
Postgatan 23, 782 31 Malung
blomsterbacksskolan@malung-salen.se

Kaan Aksoy

Rektor
0280-184 18
kaan.aksoy@malung-salen.se

Linda Turesson
Skolassistent
0280-184 23
linda.turesson@malung-salen.se

Pelle Björklund
Vaktmästare
0280-184 02
pelle.bjorklund@malung-salen.se

Sjukanmälan tel. 0280-182 07 eller via Dexter Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.


Namn

Telefon

Klass/Titel

Anna-Karin Mabergs
anna-karin.mabergs@malung-salen.se

0280-182 47

Skolsköterska

Kristina Klang
kristina.klang@malung-salen.se

0280-187 54

Specialpedagog

Susanne Hebert Halvarsson

susanne.heberthalvarsson@malung-salen.se

0280-184 29

Specialpedagog F-2

Anna Cervin

anna.cervin@malung-salen.se

0280-183  20

Specialpedagog ÅK 3

Anna Skytt

anna.skytt@malung-salen.se

0280-183 80

Specialpedagog särskolan

Kristina Alderholm Eriksson
kristina.alderholmeriksson@malung-salen.se

0280-182 53

Kurator

Cahrina Wadh
cahrina.wadh@malung-salen.se

0280-184 36

Lokalvård

Turid Helmersson

turid.helmersson@malung-salen.se

0280-184 36

Lokalvård

Tina Åhrlin
kristina.ahrlin@malung-salen.se

0280-183 69

FA

Helena Jansson
helena.jansson@malung-salen.se

0280-183 69

FB

Safaa Salam

safaa.salam@malung-salen.se

0280-183 69

Elevassistent F

Khamphan Luamphon

khamphan.luamphon@malung-salen.se

0280-183 69

Elevassistent F

Jonna Dahlqvist
jonna.dahlqvist@malung-salen.se

0280-183 69

Elevassistent

Rebecka Barkskog
rebecka.barkskog@malung-salen.se

0280-183 69

FC

Towe Eberstein
towe.eberstein@malung-salen.se

0280-183 69

Elevassistent

Ingalill Hermansson
ingalill.hermansson@malung-salen.se


1A

Lotta Barrborn
lotta.barrborn@malung-salen.se


Elevassistent

Pernilla Fagerlund
pernilla.fagerlund@malung-salen.se


1B

Agnes Gustafsson
agnes.gustafsson@malung-salen.se


1C

Minya Zeray

0280-183 69

Elevassistent ÅK 1

Therese Asklander
therese.asklander@malung-salen.se


2A

Barbro Thorsen
barbro.thorsen@malung-salen.se

0280-184 04

2A

Rebecka Dahlqvist
rebecka.dahlqvist@malung-salen.se


2B

Stefan Eriksson


Elevassistent

Maria Bengtsson
maria.bengtsson@malung-salen.se

0280-184 16

3A

Marcus Kvarnlöf
marcus.kvarnlof@malung-salen.se


Elevassistent

Anna Johansson
anna.johansson@malung-salen.se

0280-184 15

3B

Helene Olsson Tåli
helene.olssontali@malung-salen.se

0280-184 15

Elevassistent

Lisa Larsson
lisa.larsson@malung-salen.se


3C

Tommy Sjögren
tommy.sjogren@malung-salen.se


Elevassistent

Selina Nilima Pettersson

0280-184 15

Resurslärare

Roula Cheikh Ibrahim
roula.cheikhibrahim@malung-salen.se


Språkstöd

Kadja Alhamed


Språkstöd

Margareta Eriksson
margareta.eriksson@malung-salen.se

0280-184 10

SVA

Gudrun Olsson
gudrun.olsson@malung-salen.se


Slöjd

Pär Johansson
par.johansson@malung-salen.se


Slöjd

Johan Tinn


Idrott

Särskolan klassrum

0280-184 25, 073-447 38 24


Särskolan fritids Stjärnan

0280-184 17


Pernilla Sundman
pernilla.sundman@malung-salen.se


Särskolan

Emma Öjes
emma.ojes@malung-salen.se


Särskolan,
Pedagogisk assistent

Fanny Bönström
fanny.bonstrom@malung-salen.se


Särskolan,
Pedagogisk assistent

Emil Wadh
emil.wadh@malung-salen.se


Särskolan,
Pedagogisk assistent

Camilla Wadh Eriksson

0280-184 17

Särskolan

Fritids

070-653 33 96


Fritids avd Syrenen

0280-183 68


Bittan Matsson
birgitta.matsson@malung-salen.se


Fritids avd Syrenen

Helen Matsson
helen.matsson@malung-salen.se


Fritids avd Syrenen

Ida Ryberg
ida.ryberg@malung-salen.se


Fritids avd Syrenen

Fritids avd Nyponrosen

0280-184 05


Elisabeth Larsson
elisabeth.larsson@malung-salen.se


Fritids avd Nyponrosen

Marcus Kvarnlöf
marcus.kvarnlof@malung-salen.se


Fritids avd Nyponrosen

Lotta Laitinen
ann-charlotte.laitinen@malung-salen.se


Fritids avd Nyponrosen

Fritids avd Solrosen



Sandra Lövsta
sandra.lovsta@malung-salen.se


Fritids avd Solrosen

Soha Hares
soha.hares@malung-salen.se


Fritids avd Solrosen

Nina Fehrm
nina.fehrm@malung-salen.se


Fritids avd Solrosen

Kök
sofie.eriksson@malung-salen.se

0280-184 20


Sidan uppdaterad: 2022-09-27