Frågan om hängbron i Lima
– kommunen prioriterar bostadsbyggande

Gemensamt bostadsbolag bildas för att skapa fler bostäder i Lima socken.
Ägandefrågan kring hängbron i Lima har under flera år diskuterats i bygden. I maj 2024 fick Malung-Sälens kommun en skrivelse om ärendet och blev därmed inkopplad.
Oklart ägarskap
Tillsammans med Lima Besparingsskog har kommunen försökt att reda ut vem som juridiskt sett är ägare till bron. Genomgången visar att det inte finns några dokument som tydligt klargör nuvarande ägarförhållande.
– Vi har lagt mycket tid på att försöka bringa klarhet i frågan, men varken kommunen eller Lima Besparingsskog kan hitta dokument som fastställer ett ägarskap, säger kommunalrådet Hans Unander (S).
Beslut i samförstånd
Kommunstyrelsen och Allmänningsstyrelsen har gjort en samlad bedömning och enhälligt beslutat att inte lägga ytterligare resurser på externa jurister eller konsulter för att fortsätta utredningen.
Beslutet fattades av en helt enig kommunstyrelse den 6 maj 2025:


Dialog med byborna
Om någon annan aktör i framtiden vill ta över ägandet och skötseln av bron finns inga hinder, men Malung-Sälens kommun och Lima Besparingsskog kommer inte att bidra med ekonomiska medel för renovering, underhåll eller drift.
Den 29 april träffade kommunalråden Hans Unander och Mikael Östling representanter för brogruppen för att föra en dialog om ärendet.
– Att renovera bron skulle innebära mycket stora kostnader. Vi i den politiska majoriteten är överens om att det är mer samhällsekonomiskt ansvarsfullt att prioritera bostadsbyggande i Lima, säger Hans Unander (S) och Mikael Östling (M).
Fokus på bostadsbyggande
Kommunfullmäktige har tidigare beslutat att Malung-Sälens kommun, tillsammans med Lima Besparingsskog, ska bilda ett gemensamt bostadsbolag för att skapa fler bostäder i Lima socken. Bolagsbildningen mellan LUAB och Malungshem AB pågår och målsättningen är att påbörja byggnation på marken mellan Coop och Lima Besparingsskogs kontor i Lima så snart som möjligt.
Skrivelsen i sin helhet (maj 2025)
Ägandet av hängbron i Lima
Malung-Sälens kommun och Lima Besparingsskog har under en längre tid försökt utreda vem som är ägare till hängbron mellan Ytternäs och Heden.
Båda parter kan konstatera att det inte finns dokument som tydligt klargör det nuvarande ägarförhållandet av bron.
Kommunstyrelsen och Allmänningsstyrelsen har gjort en samlad bedömning och i samförstånd beslutat att inte lägga några ytterligare kostnader i form av externa jurister och konsulter på att fortsätta utredningarna kring ägandefrågan.
Parterna anser att det inte är ekonomiskt försvarbart för varken Lima Besparingsskog eller Malung-Sälens kommun att påta sig ett ägaransvar för bron. Uppskattad kostnad för att renovera bron uppgår till minst 30 miljoner kronor samt en väsentlig årlig driftkostnad. Vår bedömning är att kostnaderna överstiger användandet och samhällsnyttan.
Med ovanstående konstaterande som grund kommer därför Malung-Sälens kommun och Lima Besparingsskog gemensamt att ta ansvaret och kostnaderna för brons framtida avveckling. Med detta förfarande undviks även att de två markägarna som berörs av brofästenas placering påtvingas ett framtida ansvar för bron.
Vill någon annan organisation ta på sig ägandet och framtida skötsel av bron möter det inga hinder från vår sida. En eventuell framtida ägare kommer inte att kunna räkna med att erhålla bidrag för renovering, underhåll och drift från undertecknande parter.
Hans Unander (S)
kommunstyrelsens ordf.
Mikael Östling (M)
kommunstyrelsens vice ordf.
Mats Larsson
allmänningsstyrelsens ordf.
Hans Andersson
allmänningsstyrelsens vice ordf.
%20MSK%20och%20Besparingsskogen.png)
Sidan uppdaterad: 2025-08-21