Logotyp för Malung-Sälens kommun, länk till startsida

Google Translate

Translate the page to English with Google Translate. You can choose another language after the click Translate the page to English.

Hans Unander: Fullt förtroende för styrelsen

Ägarombud Hans Unander har fortsatt förtroende för styrelsen i Malung-Sälens Elnät AB.

Efter P4 Dalarnas granskning av Malung-Sälens Elnät AB har krav inkommit på att styrelseordförande Jan Jespersen (S) bör avgå. Hans Unander (S) är ägarombud och säger att han har fortsatt förtroende för styrelsen och ordförande Jan Jespersen.

– Jag känner mig trygg med de åtgärder som har nu har gjorts i bolaget för att komma tillrätta med de problem och oklarheter som tidigare funnits, säger han.

– Att vd:n även entledigades igår är ytterligare ett tecken på att styrelsen tar ansvar och för att bolagets policyer och riktlinjer följs och efterlevs, avslutar Hans Unander.

Med anledning av granskningen talade ordförande Jan Jespersen på kommunfullmäktige 2025-02-24 om den senaste tidens händelser:

Sidan uppdaterad: 2025-02-25

Fler nyheter

  1. 10 mars 2025

    Kommunen har nu lämnat in ansökan om finansiering till saneringen av Garveriet till Naturvårdsverket.

  2. 7 mars 2025

    En enkät skickas nu ut till invånare som får betygsätta kommunens gata, park, VA och avfallshantering.

  3. 5 mars 2025

    Ny statistik visar att Malung-Sälens Facebookföljare är Sveriges mest engagerade.