Logotyp för Malung-Sälens kommun, länk till startsida

Google Translate

Translate the page to English with Google Translate. You can choose another language after the click Translate the page to English.

Lars Kratz är ny skolchef

Vår nya förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen är Lars Kratz från Leksand.

Lars Kratz har arbetat som skolchef i Rättvik i 20 år och har även varit rektor och utvecklingsledare.

– Det här är ett spännande uppdrag där vi tillsammans ska skapa de bästa förutsättningarna för våra barn och elever. Det finns mycket kompetenta och duktiga människor i organisationen. Det gör att jag ser med tillförsikt fram emot vad vi alla tillsammans kan göra med utvecklingen inom förvaltningen och kommunen, säger Lars.

– Min koppling till Malung-Sälen är framförallt alla gånger jag varit fotbollsdomare på fotbollsplaner runtom i kommunen, berättar Lars som tidigare även varit elitdomare i fotoll.

– Vi välkomnar Lars till oss och vi ser framemot ett bra samarbete, säger barn- och utbildningsnämndens ordförande Erik Gustafsson (M).

Vår tidigare skolchef Maria Burtus slutar i kommunen av privata skäl och vi tackar för tiden hos oss.

Sidan uppdaterad: 2024-03-25

Fler nyheter

  1. 31 december 2025

    Vi är en stor, liten kommun - välkommen att flytta hit du också!

  2. 22 december 2025

    När vi summerar 2025 kan vi konstatera att det varit ett år som präglats av engagemang, utveckling och lokal stolthet.

  3. 17 december 2025

    Här är de synpunkter och frågor som inkom på funkisfullmäktige med tillhörande svar.