Logotyp för Malung-Sälens kommun, länk till startsida

Google Translate

Translate the page to English with Google Translate. You can choose another language after the click Translate the page to English.

Stort intresse för ny butiksetablering i Malung

Marcus Skinnar, Patric Isacsson, butikschef och Hans Unander (S).

Idag slogs dörrarna upp till den nya Jaktiabutiken i Edurus lokaler (f.d. Normark) i Malung och intresset var stort bland besökare, återförsäljare och kunder.

Butiken i Malung har nu till att börja med tre tillsvidareanställda medarbetare plus extrapersonal och butikslokalerna är ungefär 500 kvadratmeter stora plus ammunitionbunkrar och vapenbunker på ca 1000 kvm.

– Intresset inför vår butiksöppning har varit stort och det har ringt kunder från både när och fjärran, berättar butikschefen Patric Isacsson.

– Det är en fantastisk fördel att nu kunna använda den kompetens inom jakt och fiske som redan finns i bygden, säger Marcus Skinnar, vd för Edurus och som nu driver Jaktiabutiken.

Malung-Sälens kommun lämnade över en blomma och önskade ett varmt lycka till.

– Det är jätteroligt med dennna fina etablering som troligtvis kommer göra att många både gamla och nya kunder inom jakt och fiske kommer till Malung. Möjligheten att kunna köpa jaktvapen och vapen för sportskytte har inte funnits här i några år, så nu nu hoppas vi ju att kunder från bl.a. Västerdalarna och Värmland återvänder till Malung, säger kommunalråd Hans Unander (S).

Edurus etablerade sig i Malung 2021 när de tog över Normarks lokaler. Jaktia är Sveriges största butikskedja för jakt- och fiskeutrustning och har runt 35 butiker i landet.

Sidan uppdaterad: 2022-06-02

Fler nyheter

  1. 29 mars 2023

    Sök sommarjobb som ger dig inblick i arbetslivet och värdefull erfarenhet inför framtiden.

  2. 24 mars 2023

    Norra Europas största vinterdestinationer får grönt ljus för fortsatt samarbetsprojekt med högskola, kommuner och destinationer kring hållbarhet oc...

  3. 23 mars 2023

    Sälen och Idre var först i Sverige med destinationscertifiering 2018 och efter en ny omgång 2021-2022 är vi nu återigen hållbarhetsmärkta.