Logotyp för Malung-Sälens kommun

Kommunfullmäktige

Fullmäktige är kommunens högst beslutande grupp, ungefär som Sveriges riksdag. Fullmäktige beslutar i övergripande frågor, t.ex. budget, taxor och avgifter samt kommunalskatt.

Fullmäktiges ledamöter och ersättare utses i samband med de allmänna valen. Kommunfullmäktige i Malung-Sälens kommun utgörs av 39 mandat, alltså 39 ledamöter.

Mandaten för perioden 2023-2026:

Politiskt parti

Antal mandat

Socialdemokraterna

14

Moderaterna

10

Sverigedemokraterna

6

Landsbygdspartiet Oberoende

4

Centerpartiet

2

Vänsterpartiet

2

Liberalerna

1

Ordinarie

Socialdemokraterna



Hans Unander
hans.unander@malung-salen.se

Kjell Jansson

kjell.jansson@malung-salen.se


Artem Adylev
artem.adylev@
malung-salen.se

Lilian Olsson
lilian.olsson@malung-salen.se

Lena Aune
lena.aune@malung-salen.se

Birgitta Örjas
birgitta.orjas@
malung-salen.se

Jörgen Norén
jorgen.noren@malung-salen.se

Sofia Söderström
sofia.soderstrom
@malung-salen.se

Åsa Hedlöf
asa.hedlof@malung-
salen.se

Jan Jespersen
jan.jespersen@malung-salen.se

Ronny Larsson
ronny.larsson
@malung-salen.se

Lars Nyman
lars.nyman@malung-salen.se

Carina Albertsson
carina.albertsson@malung-salen.se

Bengt Nilsson
bengt.nilsson@malung-salen.se


Vänsterpartiet



Karin Ek Lissbol
karin.eklissbol@malung-salen.se

Lars-Erik Bech
lars-erik.bech@malung-salen.se


Centerpartiet



Agneta Åhs Sivertsen
agneta.ahssivertsen@malung-salen.se

Anders Westerlund

anders.westerlund@malung-salen.se


Moderaterna



Mikael Östling
mikael.ostling@malung-salen.se

Brita Sohlin
brita.sohlin@malung-
salen.se

Sören Bjurström
soren.bjurstrom@malung-salen.se

Kristina Bäckman
kristina.backman@malung-salen.se

Elenor Svensk
elenor.svensk@malung-salen.se

Håkan Söderman
hakan.soderman@malung-salen.se

Erik Gustafsson
erik.gustafsson@malung-salen.se

Jörgen Lind
jorgen.lind@malung-
salen.se

Ulf Andersson

ulf.andersson@malung-salen.se


 

Hans Lind

hans.lind@malung-salen.se



Liberalerna



Jessica Hellström
jessica.hellstrom@malung-salen.se



Sverigedemokratena



Anders Rosén
anders.rosen@malung-salen.se

Andreas Möllenberg
andreas.mollenberg@malung-salen.se

Johannes Jonsson
johannes.jonsson@malung-salen.se

Mikael Palm
mikael.palm@malung-salen.se

Katharina Larsson
katharina.larsson@malung-salen.se

Lars Magnusson
lars.magnusson@malung-salen.se

Landsbygdspartiet Oberoende



Arne Söderbäck
arne.soderback@malung-salen.se

Tomas Isaksson

tomas.isaksson@malung-salen.se

Lena Lilliér
lena.lillier@malung-salen.se

Sten Ove Renhall

stenove.renhall@malung-salen.se





Presidiet

Ordf.

Håkan Söderman (M)

1:e vice ordf.

Ronny Larsson (S)

2:e vice ordf.

Andreas Möllenberg (SD)


Andreas Möllenberg (SD), Håkan Söderman (M) och Ronny Larsson (S).

Socialdemokraterna



Elin Sandgren

Lars-Göran Gustafsson

Anneli Johansson Tauni

Håkan Oskarsson

Eva Tranberg

Helge Klar

Bengt Albertsson



Centerpartiet



Åsny Katrin Halvarsson

Anna Persson


Liberalerna



Thomas Ericsson

Leif Åke Nilsson


Moderaterna



Mattias Johansson

Martin Cargerman

Tomas Martinsson

Lars Gudmundsson

Ingela Östling


Vänsterpartiet



Lena Olsson

Thomas Fehrm


Sverigedemokraterna



Hans Larsson

Per-Gunnar Engemoen

Mats Olers

Landsbygdspartiet

oberoende



Irene Fjelldal

Beppe Augustsson



30 Maj 2024