• Kontakt

Lillmons skola

Bild på skolan

Lillmons skola är en F-5 skola med integrerat fritidshem belägen i Malungs centrala delar. På skolan finns det ca 150 elever, av dem går 80 barn på fritidshemmet. Lillmons skola är en skola att växa i!


Skolan är en mångkulturell skola med elever från ett flertal länder och kulturer.

Lillmons skola har undervisning i textil- och träslöjd för alla elever i år 3-5.  Eleverna från Blomsterbäcksskolan tar en promenad hit till Lillmons skola, medan eleverna från Malungsfors åker buss hit.

Vår skola ska vara en plats där varje elev får möjlighet att växa med kunskap utifrån vars och ens förutsättningar.

Verksamheten ska bedrivas i en trygg studiemiljö, något som är en förutsättning för goda resultat. Vågar man misslyckas tar man också steget mot att lyckas.

Lärarrum tel. 070-147 48 53
Fritids tel. 070-147 54 18

F - klass Helena Jansson
helena.jansson@malung-salen.se

1:an Annelie Karlsson
annelie.karlsson@malung-salen.se

2:an Ingalill Hårdén Hermansson och Rebecka Barkskog
ingalill.hardenhermansson@malung-salen.se
rebecka.barkskog@malung-salen.se

3:an Maria Persson och Pernilla Fagerlund
maria.persson@malung-salen.se
pernilla.fagerlund@malung-salen.se

4:an Ingela Joelsson
ingela.joelsson1@malung-salen.se

5:an Linnéa Danils och Ingela Eriksson
linnea.danils@malung-salen.se
ingela.m.eriksson@malung-salen.se

Rektor Anna Larsson
anna.larsson@malung-salen.se

Skolassistent Sara Nörstmo
sara.norstmo@malung-salen.se


Sidan uppdaterad 2021-04-13 av