Tel: 0280-181 00

Malung-Sälens kommun - Box 14 - 782 21 Malung - Besöksadress: Lisagatan 34

  • Kontakt

Tipsa

Ungärde skola

Bild på skolan

Ungärde är en F-9 skola med c:a 200 elever och integrerat fritidshem.
Skolan ligger i Lima i nordvästra Dalarna.

Skolan ligger mitt i naturen vid Västerdalälven och Skandinaviens största fjällområde Sälen- och Trysilfjällen.

Aktuellt

Skolstart

Höstterminen startar måndagen den 20 augusti klockan 8.10.

Information om busstider första skoldagen kommer i Malungsbladet.

Eleverna kommer att gå enligt följande tider detta läsår.

F-2 Måndag-Fredag 8.10-13.15

3-5 Måndag-tisdag 8.10-15.10, onsdag-fredag 8.10-13.15

6-9 Måndag-tidag, tordag 8.10-15.10 onsdag och fredag 8.10-13.15


Skrivningar 7-9

Grupp

Ämne/Datum

Ämne/Datum

Ämne/Datum

Ämne/Datum

7A1

No 31/5

Spanska 5/6

 

 

7A2

Matte 1 31/5 Matte 2 7/6

Spanska 5/6


 

8A1

NO 23/5

Matte 1 31/5 Matte 2 7/6

 Engelska 30/5

 Spanska 31/5

8A2

NO 23/5

Matte 1 31/5 Matte 2 7/6

 Spanska 31/5

 

 9

Spanska 31/5




 

Läxschema

 


Elevrådet

Minnesanteckningar

160223PDF 160927PDF161118PDF


Skolinflytande råd

Under vårterminen kommer skolrådet att träffas 13/2 och 25/4 klockan 18-19 i musiksalen.

Minnesanteckningar

120214PDF120515PDF120924PDF121112PDF

130211PDF130506PDF130909PDF131127PDF

140217PDF 140924PDF

150312PDF150923PDF

160216PDF160420PDF160913PDF 161109PDF

170215PDF

180213PDF

Vill du läsa tidigare minnesanteckningar kontakta skolexpeditionen.


Kontakter

Namn/e-post

Titel

Telefon

 

Marit Lundevall

Rektor

0280-185 01

 

Karin Flygar

Biträdande rektor

0280-187 50

 
Anna Thorsell

Skolassistent

0280-185 00

 

 

 

 

 

Håkan Magnèr

Lärare Matte/No 7-9

0280-185 06

 

Lena Lindholm

Lärare Svenska/SO 7-9

0280-185 02

 

Helena Andersson

Lärare Svenska/So/Engelska



Sanna Eriksson

Lärare Spanska

0280-189 75

 

Ylva-Li Form

Lärare Tyska

0280-189 77

 

Johan Ahl

Idrottslärare

0280-185 14

 

Maria Sjöö

Lärare Sv/So

0280-185 16


Razan Albunayah

Lärare Matte

0280-185 06

 

Emma Eriksson

Textillärare

0280- 185 02

 

Christer Nexing

Trä- och metallslöjdslärare

0280- 189 76

 

Erika Sjöstedt

Lärare hemkunskap

0280-189 75

 

Kerstin Garbers Mattson

Musik och bildlärare

0280-189 76

 

Johanna Limberg

Lärare år 6



Anny Hejenstedt

Lärare år 6


 

Lisa Dåverstam

Lärare år 4-5


 

Nathalie Malmqvist

 Lärare år 3

 

 

Kajsa-Lisa Brändholm
Lärare år 1-2


 

Agneta Thuresson

Lärare F-klassen


 

Emma LangeFritidspedagog

 

Malin Hellström

Fritidspedagog



Ylva Gillstam

Elevassistent


 

Marianne Thäpp

Elevassistent


 

Angelica Lindgren

Elevassistent


 

Linn-Johanna Olsson

Elevassistent


 

Ellinor Eriksson

Elevassistent


 

Katarina Pettersson

Elevassistent


 

Sofia Branäs

Elevassistent


 

Therese Klahr
Elevassistent

 

Maria Bergman

Elevassistent


 




 

Karin Johansson

 Resursen

 0280-185 04

 

Anna Edeblom

Resursen

0280-185 04

 

Birgitta Skoog

Resursen

0280-185 04

 

 

 

 

 

Emelie Fjällborg

Skolkurator

0280-185 43

 

Ann-Christin Flyrén

Skolsköterska

0280-185 12

 

Anders Eriksson

Studie- och Yrkesvägledare

0280-185 14

 

 

 

 

 

Mats Limberg

IT

0280-185 28

 

Arne Perbjörs

Fastighetsskötare

0280-185 11

 




 

Kristina Holmberg

Kök

0280-185 10

 

Maria Oscarsson

Kök

0280-185 10

 

Christina Lindow

Kök

0280-185 10

 

Marianne Bjurström

Kök

0280-185 10

 

Eva-Stina Salminen

Lokalvårdare

0280-185 15

 

Lena Olsson

Lokalvårdare

0280-185 15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sidan uppdaterad 2018-08-17 av